כך נבחר תואר ראשון התואם את הכישורים והשאיפות שלנו

התיכון נגמר כבר מזמן, אחרי תקופת הצבא או השירות הלאומי, טיול, עבודה או סתם מנוחה, הגיע הזמן להשקיע בעתיד שלנו ולרכוש השכלה שתפתח את הכישרונות שלנו, תרחיב את האופקים ותחומי הידע ותסלול את הדרך אל קריירת החלומות. זו הולכת להיות אחת התקופות המשמעותיות בחייך והתהליך עשוי להיות מפחיד. לא תמיד קל לדעת בדיוק מה אנו רוצים. אין ספק, העולם מלא בתחומי עניין מרתקים וקשה לבחור תואר אקדמי שממצה את היכולות שלנו בצורה הטובה ביותר. אם החשש הזה מלווה גם אותך, שווה לדעת שאינך לבד. מחקרים מראים כי כ-85% מהסטודנטים מגיעים אל המוסד הלימודי עם הרבה אי וודאות, מתקשים לבחור את תחום הלימודים ונוטים גם להחליף את המסלול לאורך לימודי תואר אקדמי.

אמנם אנחנו לא יכולים להחליט עבורך את תחום הלימודים שלך לתואר אקדמי. מה שנוכל, אמנם, לנסות לעשות, הוא לסייע לך לעבור על ההיבטים המשמעותיים בלימודים ולסייע לך לקבל החלטה מושכלת. אלו כמה מהנקודות ששווה לקחת בחשבון בתהליך קבלת ההחלטות שלך.

אילו מקצועות משתלמים בשוק העבודה?

נכון, כסף הוא לא הכול בחיים ולא חסרים תחומי לימוד בעלי ערך מוסף רב שאינם בהכרח רווחיים. עם זאת, חשוב שניקח את ההיבט הזה בחשבון. אנחנו משקיעים לפחות 3 שנים מחיינו ועשרות אלפי שקלים כדי לפתח את העתיד המקצועי שלנו וכדי להבטיח את העתיד והיציבות שלנו, חשוב שנדע מה בכוונתנו לעשות עם התואר וכיצד נפיק ממנו תועלת רווחית. תחומים מסוימים כמו פסיכולוגיה, למשל, נעשים רווחיים באמת רק לאחר תארים מתקדמים. כשזה מגיע למשכורות יפות, אלו כמה מהתחומים הרווחיים ביותר שניתן לעסוק בהם כבר אחרי לימודי תואר אקדמי ראשון.

תמיד ניתן לעשות תואר דו חוגי ולבחור גם מסלול שיהיה יותר עבור "הנשמה" וליהנות מלימודים מגוונים ומאתגרים לכל אורך המסלול.

להעשיר את נקודת המבט והחוויה שלך

בסופו של דבר, תואר אקדמי מספק הרבה יותר מהכשרה מקצועית. הם בונים במידה רבה את התדמית ואת האישיות שאיתה ניכנס אל החיים הבוגרים. תחומי הלימוד יכולים להעשיר את חיינו במידה רבה ולהביא עמם לא מעט שאר רוח. המעסיקים העתידיים שלך הולכים לחפש את זה ומעוניינים בחומר אנושי בעל ידע רחב וכישורים מקיפים. לכן, מומלץ לבחור מסלול עשיר ומגוון ולא להתמקד רק בנושאים צרים.

חשוב שניקח היבט נוסף בחשבון. אנו נכנסים לעידן שמשנה את שוק העבודה מהיסוד. אם בעבר יכולנו לעבוד באותו מקום עבודה במשך עשורים, כיום העולם הוא דינמי בהרבה וייתכן מאוד שניאלץ להמציא את עצמנו מחדש יותר מפעם. ככל שנרחיב את האפיקים שלנו בתואר אקדמי מקיף ומגוון, כך ההצלחה שלנו מובטחת.

לבחור יעדים ריאליים

למען הסר ספק, החלומות שלנו הם חשובים. הם המנוע שדוחף אותנו להשיג את היעדים שחשובים לנו. חשוב, אמנם, שנזכור, שלצד החלומות קיימת גם מציאות. לא כולנו נוכל להגיע לתואר אקדמי בלימודי רפואה או מדעי הקוגניציה. תנאי הקבלה המחמירים ומסלול הלימודים התובעני עשוי לעמוד בדרכנו. חשוב שניקח זאת בחשבון ונשאל את עצמנו האם זה משהו שאנחנו יכולים להתחייב לנו והאם יש לנו את הכישורים המתאימים להיכנס למסלול כזה.

לבחור במוסד המתאים

תחום התואר הוא חשוב, אך לא פעם היוקרה של התחום נובעת גם מהמוסד בו בחרנו ללמוד. לכל תחום לימודים ישנם המוסדות האידיאליים עבורו. בעוד שהטכניון נחשב ליוקרתי ביותר עבור תואר אקדמי במקצועות ההנדסה, למשל, אוניברסיטת חיפה ידועה בלימודי הפסיכולוגיה. חשוב שנבחן היטב מה תחומי ההצטיינות של המוסד שאנו בוחרים בו ונמצה את המיטב מהלימודים שלנו.

מקצועות רב תחומיים

גם אם לא ברור לנו מה אנחנו רוצים להיות כשנהיה גדולים, יש לא מעט מסלולי לימודים שיאפשרו לנו לבחור את עצמנו בהמשך הדרך. בסופו של דבר, תואר אקדמי בכל תחום מהווה יתרון בשוק העבודה. עם תואר במנהל עסקים או כלכלה נוכל להשתלב בטווח רחב של עבודות – מעולם הבנקאות ועד תחום השיווק או האדמיניסטרציה. סביר מאוד להניח שלאורך תקופת הלימודים נגלה את עצמנו ונוכל למקד את השאיפות שלנו בצורה הרבה יותר מדויקת. בחירה במסלול שניתן ליישם במגוון תחומים תאפשר לנו לייעד את המטרות שלנו בהמשך הדרך.

אהבת את הפוסט? שתף אותו!
פייסבוק
טוויטר
וואצאפ
אימייל
פוסטים שיכולים לעניין אותך

זכויות סטודנטים

אם אתם רוצים להבין על זכויות סטודנטים תוכלו לקבל את המידע החשוב ביותר ולהבין מה בדיוק חשוב לדעת על זכויות