הנדסאים בישראל – סיפורם של ההנדסאים והטכנאים ותרומתם

מה זה הנדסאי?

הנדסאי הוא איש מקצוע בעל אוריינטציה טכנולוגית יישומית. הנדסאים משתלבים בכל תחומי התעשייה, ההייטק והבניין ומחזיקים בתפקידים מגוונים בהתאם להכשרתם, השכלתם וכישוריהם. במהלך לימודיו, רוכש ההנדסאי את הידע והיכולות הטכנולוגיות הדרושות בכדי להתמודד עם האתגרים המורכבים העולים מתכנון, תפעול ותחזוקה של מערכות טכנולוגיות מורכבות בתחומי המכונות, האלקטרוניקה והחשמל. כמו כן, הנדסאים עוסקים בתחומים רוויי טכנולוגיה נוספים כגון בנייה, אדריכלות ועיצוב, תכנה, עיצוב מדיה, תעשייה וניהול ועוד.

רקע על המכון להכשרה טכנולוגית

מה“ט, )המכון להכשרה טכנולוגית( הינו אגף בזרוע העבודה, במשרד הכלכלה והתעשייה. מה“ט מפקח על לימודיהם של מעל 30 אלף סטודנטים לתואר הנדסאי ב-31 מכללות טכנולוגיות מתוקצבות 9 מכללות מוכרות ושאינן מתוקצבות, וכן 30 מוסדות לימוד לציבור החרדי, המוסמכות להעניק דיפלומת הנדסאי או טכנאי מוסמך.

נס התעסוקה ומשבר התעשייה

מזה למעלה מעשור, שיעור התעסוקה של תושבי ישראל גדל בהתמדה. טרם משבר הקורונה, ישראל הייתה בעל שיעור שיעור תעסוקה גבוה בצורה בולטת, מעל %78 ,זאת לצד שיעור אבטלה נמוך ביותר של כ-%4.

במקביל, הנתח של התעשייה בשוק העבודה הלך וירד, זאת על רקע תהליכים שצויינו לעיל והפיכתה של ישראל לכלכלה מבוססת שירותים. כך, בעוד שאוכלוסיית ישראל צמחה והמשק הישראלי גדל והתפתח, מספר העובדים בתעשייה נותר ללא שינוי משמעותי, ועמד טרם משבר הקורונה על כ-424 אלף עובדים. מבחינת משקלה בשוק העבודה, הגיעה התעשייה הישראלית לשפל של כ-%11 מהיקף המועסקים במשק, והיא מהווה %18 מהתוצר העסקי. לאור העובדה שהערך המוסף לכל עובד בתעשייה גבוה בהרבה מזה של ענפי השירותים – הגידול במשרות בענפי השירותים והקיפאון בגידול המשרות בתעשייה, משפיע לרעה על פריון העבודה של העובד הממוצע בישראל. גם אם מתמקדים בתעשייה המסורתית בעלת הפיריון הנמוך יחסית, הפיריון בה עדיין גבוה יותר מענפי השירותים הגדולים כגון מסחר סיטונאי או שירותי אירוח ואוכל.

אהבת את הפוסט? שתף אותו!
פייסבוק
טוויטר
וואצאפ
אימייל
פוסטים שיכולים לעניין אותך

קידום עסקים אורגני

שמדברים על קידום עסקים אורגני ישר חושבים על גוגל. קודם כל אנחנו צריכים להבין מה זה אומר קידום אורגני. קידום

מלגת כוח משימה לאומי יוצא לדרך!

המשרד לשוויון חברתי, בשיתוף התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית, משיקים את מלגת כוח משימה לאומי, במסגרתו יתגייסו אלפי סטודנטים בישראל למאבק